Vidurkio pateikimas 

Vidurkis yra paprastas terminas, turintis kelias reikšmes. Kokio tipo vidurkį naudoti, priklauso nuo to, ar skaičių rinkinyje esančius elementus sudedate, dauginate, grupuojate, ar dalijate darbą savo komandoje. 

Labai paprastas klausimas: Į darbą važiavote 30 mylių per valandą greičiu, o atgal grįžote 60 mylių per valandą greičiu. Koks buvo jūsų vidutinis greitis? 

Užuomina: tai ne 45 mylių per valandą greitis ir nesvarbu, kiek toli važiuojate į darbą. Skaitykite toliau, kad suprastumėte, kaip plačiai naudojamas šis statistinis įrankis. 

Aritmetinis vidurkis 

 

Aritmetinis vidurkis yra labiausiai įprastas ir paplitęs vidurkio tipas. Tam tikros skaičių sekos aritmetinis vidurkis yra skaičius m, kuris lygus visų skaičių sumai padalintai iš turimų skaičių kiekio.   

 

 

Tarkime, kad sveriate 70 kg ir esate  lifte kartu su 30 kg sveriančiu vaiku ir 350 kg sveriančiu moržu. Koks yra vidutinis svoris? 

Klausimas gi yra toks: "Jei šią linksmą grupę pakeistumėte 3 vienodais žmonėmis ir norėtumėte, kad lifte būtų tokia pati apkrova, kiek turėtų sverti kiekvienas individas?". 

Šiuo atveju sukeistume tris žmones, kurių kiekvienas sveria po 150 kg [(70 + 30 + 350)/3], ir lifto apkrova išliktų ta pati. 

 

Privalumai: 

  • Gerai naudoti skaičiams, kurie tiesiog sujungiami (sudedami) kartu. 
  • Lengva apskaičiuoti: reikia tik sudėti ir padalinti. 
  • Intuityvus - tai skaičius "per vidurį", kurį ištraukia didelės reikšmės ir sumažina mažesnės. 

 

Trūkumai: 

  • Vidurkis gali būti iškreiptas dėl išskirtinių reikšmių - jį blogai taikyti kai imtį sudaro skirtingos reikšmės. Vidutiniškai 100, 200 ir -300 yra 0, o tai klaidina. 

 

Aritmetinis vidurkis puikiai veikia 80 % atvejų; daug dydžių sudedama kartu. Deja, visada yra tie 20 % situacijų, kai vidurkis ne visai tinka. 

Testas

Šešių vaikų svoriai yra 14, 26, 28, 20, 35, 30. Raskite svorio aritmetinį vidurkį.  

Galimi atsakymai: 

Pateikti atsakymą

Įspėjimas

Nesutikdami su slapukais šioje platformoje, nebegalėsite susikurti paskyros ar prisijungti.
Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Vilniaus universiteto tinklapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika.
Nustatymai:
Aprašymas Sukūrimo momentas/ Galiojimo laikas
Slapukai saugo informaciją apie aktyvią, vartotojo patvirtintą sesiją (tik prisijungusiems vartotojams). Pirmo įėjimo į puslapį metu/ iki naršyklės uždarymo