Kaip apskaičiuoti vidutinę reikšmę?

Vidutinė reikšmė (kartais dar vadinama tiesiog vidurkiu) gali būti aprašoma keliais būdais. Toliau kalbėsime apie tai, kaip apskaičiuoti vidutinę reikšmę, priklausomai nuo to, kokius pradinius duomenis turime ir kokių galutinių rezultatų tikimės.

Labai paprastas klausimas: į darbą važiavote 30 kilometrų per valandą greičiu, o atgal grįžote 60 kilometrų per valandą greičiu. Koks buvo jūsų vidutinis greitis? 

Užuomina: tai ne 45 kilometrų per valandą greitis ir nesvarbu, kiek toli važiuojate į darbą. Siūlome jums skaityti  toliau ir suprasti, kaip teisingai ir prasmingai apskaičiuoti reikiamą vidutinę reikšmę. 

Aritmetinis vidurkis 

Aritmetinis vidurkis yra labiausiai įprastas ir paplitęs vidurkio tipas. Tam tikrų skaičių aritmetinis vidurkis yra skaičius m, kuris lygus turimų skaičių sumai padalintai iš visų skaičių kiekio.    

 

Tarkime, kad sveriate 70 kg ir lifte esate kartu su 30 kg sveriančiu vaiku bei 350 kg sveriančiu vėpliu. Koks būtų visų važiuojančių svorių aritmetinis vidurkis? 

Kitaip tariant: jei šią linksmą kompaniją pakeistumėte 3 vienodais žmonėmis ir norėtumėte, kad lifte būtų tokia pati apkrova, kiek turėtų sverti kiekvienas žmogus? Šiuo atveju kiekvienas žmogus turi sverti po 150 kg (skaičiavimas: (70 + 30 + 350)/3=150), kad lifto apkrova išliktų ta pati. Norint apskaičiuoti vidurkį, reikia bent dviejų skaičių. Labai dažnai kalbant apie aritmetinį vidurkį, jis vadinamas tiesiog „vidurkiu“. Norint gauti prasmingą rezultatą, skaičiai turi būti kaip nors tarpusavyje susiję, pavyzdžiui, temperatūros rodmenys, kavos kaina, dienų skaičius per mėnesį, širdies dūžių skaičius per minutę, mokinių egzaminų įvertinimai ir t. t.

 

Aritmetinio vidurkio privalumai: 

  • Gerai naudoti skaičiams, kurie gali būti sudedami kartu. 
  • Lengva apskaičiuoti: reikia tik sudėti ir padalinti. 
  • Jį suvokiame intuityviai – tai skaičius „per vidurį“, kurį padidina didelės reikšmės ir sumažina mažesnės. 

 

Aritmetinio vidurkio trūkumai: 

  • Vidurkis gali būti iškreiptas dėl labai išsiskiriančių reikšmių – jį nelogiška taikyti, kai skaičiai turi labai skirtingas reikšmes. 100, 200 ir -300 aritmetinis vidurkis yra lygus 0, o tai klaidina, nes neapibūdina turimų skaičių. 

 

Aritmetinis vidurkis puikiai tinka 80% atvejų, kai daug dydžių sudedama kartu. Deja, visada yra tie 20 procentų situacijų, kai šis dydis ne visai tinka. 

Testas

Šešių vaikų svoriai yra 14, 26, 28, 20, 35 ir 30 kg. Apskaičiuokite jų svorių aritmetinį vidurkį.  

Koks atsakymas teisingas?

 

Pateikti atsakymą

Įspėjimas

Nesutikdami su slapukais šioje platformoje, nebegalėsite susikurti paskyros ar prisijungti.
Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Vilniaus universiteto tinklapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika.
Nustatymai:
Aprašymas Sukūrimo momentas/ Galiojimo laikas
Slapukai saugo informaciją apie aktyvią, vartotojo patvirtintą sesiją (tik prisijungusiems vartotojams). Pirmo įėjimo į puslapį metu/ iki naršyklės uždarymo