Klaidinantis duomenų vizualizavimas

Šiuolaikinėje skaitmeninėje eroje grafikai kaip niekada anksčiau gali būti naudojami statistikos duomenims iškraipyti ir visuomenei aktualiems pasakojimams iškreipti. Ypač tai pastebima, kai aštrios ir populiarios temos aptariamos socialinėse medijose. Užtenka tik vieno grafiko iš ne itin patikimo šaltinio, išplatinto sekėjams socialiniuose tinkluose, kad visame pasaulyje pasklistų melagingas pasakojimas. Jau ne kartą matėme, kaip tai nutiko reaguojant į COVID-19 plitimą.

Iš tiesų informatyvūs grafikai ir diagramos pasižymi labai paprastu, bet esminiu elementų grupavimu ir atvaizdavimu. Nepriklausomai nuo to, koks pasirenkamas duomenų vizualizacijos tipas, grafikas turi perteikti: 

  • tinkamą mastelį;
  • pradinę vertę (nulis arba kita reikšmė);
  • skaičiavimo metodą (pvz., pasirinktas duomenų rinkinys ir laikotarpis).

Jei šių elementų nėra, grafikas ar diagrama turėtų būti vertinami kritiškai ir atsargiai, atsižvelgiant į dažnai daromas duomenų vizualizavimo klaidas. Taip pat turėtų būti nustatyti grafiko parametrai ir pateiktas kontekstas, nes tai suteikia papildomos vertės ir aiškumo pateiktai informacijai.

 

Įspėjimas

Nesutikdami su slapukais šioje platformoje, nebegalėsite susikurti paskyros ar prisijungti.
Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Vilniaus universiteto tinklapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika.
Nustatymai:
Aprašymas Sukūrimo momentas/ Galiojimo laikas
Slapukai saugo informaciją apie aktyvią, vartotojo patvirtintą sesiją (tik prisijungusiems vartotojams). Pirmo įėjimo į puslapį metu/ iki naršyklės uždarymo